מפת אתר  
English   عربي
תחומי פעילות

חיסכון באנרגיה בישראל

תחום החיסכון באנרגיה כולל מגוון של פעולות שנועדו להקטין את ההוצאות על אנרגיה ולייעל את השימוש באנרגיה, מבלי לפגוע ברמת השירות ותוך שמירה על מאזן אקולוגי חיובי. חיסכון באנרגיה והתייעלות אנרגטית הם יעד חיוני של משק האנרגיה בישראל ובמדינות רבות, כמו גם של צרכני האנרגיה הגדולים והקטנים, ושל כל תושב בארץ ובעולם. 
 
חיסכון באנרגיה תורם להקטנת ההוצאות על אנרגיה אצל הצרכנים השונים, לשיפור איכות החיים ולהפחתת זיהום האוויר ומקורות המים, ובמישור הלאומי - להפחתת הנטל הכלכלי והתלות בייבוא אנרגיה. 
 
ממשלת ישראל ומשרד האנרגיה והמים מקדמות מגוון רחב של צעדים המעודדים חיסכון באנרגיה והתייעלות אנרגטית מטעמים כלכליים, אסטרטגיים, וסביבתיים .
התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית
אין זה סוד כי יכולת ייצור החשמל הקיימת בישראל אינה צומחת בקצב המתבקש מהגידול בצריכה. מדינת ישראל סובלת ממחסור כרוני בחשמל, המתבטא בעיקר בשעות שיא הביקוש בקיץ ובחורף, אך פוגע גם באמינות האספקה בשאר ימות השנה. ללא ביצוע פעולות מיידיות, צפוי כבר בשנים הקרובות משבר חמור שעלול לשבש את פעילות המשק ואת חיי התושבים. 
 
התייעלות אנרגטית היא צעד חיוני להפחתת צריכת האנרגיה בכלל והחשמל בפרט. משרד התשתיות הלאומיות, כגורם האחראי על משק האנרגיה בישראל, מקדם תוכנית לאומית להתייעלות אנרגטית, אך הצלחתו תלויה בשיתוף פעולה רב-מערכתי של כל משרדי הממשלה, הרשויות והציבור הרחב.
 
במטרה לעמוד בהחלטת הממשלה לחיסכון אנרגטי של לפחות 20% בשנת 2020 (החלטה 4095), פרסם המשרד בשנת 2010 את
 התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית - צמצום בצריכת החשמל 2020 - 2010, שגובשה בידי אנשי המקצוע של המשרד. יישום התוכנית שקול להקמת "תחנת כוח וירטואלית", שאותה לא נצטרך להקים בזכות צעדי ההתייעלות הכלולים בה. החיסכון הצפוי עד שנת 2020, הוא עלות הקמתה של תחנת כוח בהספק של כ-3,400 מגה-וואט (ללא האנרגיה הנצרכת על ידה), כ-4.25 מיליארד דולר.
 
מדובר בתוכנית כלל-מערכתית אינטנסיבית המכוונת להשגת ייעול וחיסכון, אשר מפרטת את הצעדים הנדרשים בכל מגזר, מגדירה סדרי עדיפויות, ומציגה את הפעולות ואת דרכי הביצוע שאותם יוביל משרד התשתיות הלאומיות. התוכנית כוללת תמריצים כספיים, הטבות מיסוי, תקנות ורגולציה, חינוך, סדנאות, פרסום הסברה ועוד.
 
במסגרת התוכנית, הגיש המשרד לממשלה הצעה להקמתה של קרן להתייעלות אנרגטית בהיקף שנתי של כ-220 מליון ש"ח, שתמומן באמצעות העלאה של אחוז אחד בתעריף החשמל. כל כספי הקרן יחזרו לציבור דרך תמריצים שונים, ופירות החיסכון יורגשו בחשבון המופחת שנשלם כולנו.
 
על בסיס התוכנית, ובמסגרת התכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה, אישרה הממשלה תוכנית להתייעלות אנרגטית. לשם כך הוקצבו למשרד 157 מיליון ש"ח בכל אחת מהשנים 2011 ו-2012 לפעולות בתחום זה, גידול מרשים בהשוואה ל-6 מיליון ש"ח שהוקצו בשנת 2009, וכן כ-7 תקני כוח אדם נוספים. 
 
גידול התקציב המיועד למטרות התייעלות אנרגטית בשנים 2009-2012 (במיליוני ש"ח)
 pic_energy.jpg
 
בנוסף לפעילות פרויקטלית רחבה ומגוונת, לראשונה ניתן דגש מיוחד על הרחבת מנגנון אכיפה אקטיבית ליישום התקנות לחוק מקורות אנרגיה שעניינן התייעלות אנרגטית. הרחבת פעילות האכיפה הובילה, כבר בשלב המיידי, לצמיחה דרסטית בכמות סקרי האנרגיה שהוכנו בשנת 2010 ואשר הצביעו על פוטנציאל רב לחיסכון אנרגטי במפעלים שביצעו סקרים אלו. הסקרים מצביעים על פוטנציאל לחיסכון אנרגטי של כ-600 מיליון קוט"ש בשנה.
 
יישום התוכנית הלאומית יחסוך למשק האנרגיה מעל 100 מיליארד קוט"ש בשנת 2020, יקטין את הצורך בהקמת תחנות כוח נוספות ויחסוך מיליארדי דולרים, ויקטין את פליטת גזי חממה בעשרות מיליוני טון CO2.
חיסכון באנרגיה בבית
משרד האנרגיה והמים פועל לעידוד חיסכון באנרגיה ולהגברת המודעות הציבורית לנושא, ומקדם יוזמות ופעילויות שונות אשר ישפיעו על הצריכה היומיומית של כל אחד מאיתנו - בבית, בתעשייה, במשרד ובמגזר הציבורי והעסקי. לנוחותכם רוכזו באתר מגוון טיפים והמלצות לחיסכון באנרגיה בכל תחומי הצריכה הביתית.
 
בין היתר, פועל המשרד לקידום חזון "הבית המודע אנרגיה" והטמעתו בקרב הציבור. תכנון של בית מודע אנרגיה ומתחשב בסביבה מביא להקטנת הוצאות האנרגיה שלו לעומת בית שלא תוכנן בהתאם לעקרונות אלה. תכנון מודע אנרגיה ושימוש במכשירי חשמל יעילים אנרגטית וחסכוניים יותר, מסייעים לחיסכון באנרגיה ולהפחתת צריכת החשמל, וכן לשמירה על מקורות האנרגיה של כולנו ועל איכות הסביבה בה אנו חיים. לשם כך הקים המשרד את אתר החיסכון באנרגיה המציע שפע מידע שימושי וטיפים לחיסכון ולהתייעלות.
 
שיתוף פעולה בינלאומי
האיחוד האירופי הקים מסגרת אזורית לקידום התייעלות אנרגטית בתחום הבנייה ושימוש באנרגיה סולארית במבנים. תוכניות MED-ENEC ו-MED-ENEC 2 פונות לכל מדינות המזרח התיכון, מטוניס ועד טורקיה.
 
תוכנית MED-ENEC התרכזה בעיקר בתחום המבנים, וכחלק מהתוכנית, יזמו מנהליה תחרות להצגת טכנולוגיות, שיטות ומתודולוגיות חדישות לשימוש יעיל באנרגיה. הפרס המירבי היה 100,000 אירו, כאשר בכל מדינה נבחר זוכה אחד. הזוכה מישראל היה המבנה משמר האנרגיה בסכנין.
 
תוכנית MED-ENEC 2 של האיחוד האירופי נועדה לקדם את קונספציית ESCO's (ספקי שירותי אנרגיה) - תוכנית מימונית והנדסית לפרויקטים בהתייעלות אנרגטית. במסגרת השת"פ יתקיימו בשנת 2012 כשלושה ימי עיון בשיתוף אנשי משק וכלכלה מומחים ומשרדי ממשלה הנוגעים בדבר.
קישורים רלוונטיים
לחץ לגרסת הדפסהגרסת הדפסה
  
  
שתף/שמור
שתף / שמור